HAYALİ BİR GÜN

Neden bu kadar coşkuyla kutlarız? Neden o gün hayal? O gün 23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı gün. Milletin özgürlüğüne kavuştuğu bir gün. Ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sadece Türk çocuklarına değil, tüm dünya çocuklarına verdiği o egemen gündür.

Bugün barışın, mutluluğun simge günüdür. Çocuklar hep ister ki savaş olmasın herkes mutlu olsun bir birine gül versin. Dünya, onların gözünde tozpembe bir yerdir. Onlar çok masumdur kötülük bilmeyen içinde ufacıkta olsa kin barındırmayan melekler. Mustafa Kemal Atatürk’te “ Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi ışığa boğacak olan sizlersiniz. “ diyerek ve çocukları çok sevdiği için bugünü sadece Türk çocuklarına değil tüm dünya çocuklarına armağan ediyor. Atatürk çocuklara olan güvenci çoktur. Çünkü onların zihni pırıl pırıl. Kendilerini geliştirmek adına çok büyük adımlar atacağını, ülkesini en güzel yerlerde temsil etmek adına yapacakları işler çok önemli. İnsanlığa kardeşliğin mesajını bugündün verilir. Çünkü çocukların kültür tanışması, birbirlerine bağlanması 23 Nisanın en önemli notudur. O gün geldiği zaman hatta o gün gelmeden haftalar önce hazırlıklar başlar. Danslar, sınıf süslemeleri derken epeyi bir telaş sarar. Şiirler ezberlenir heyecanla. O gün geldiği zaman heyecanla uyanılır. Saçlar yapılır. Günler önceden alınan kıyafetler giyilir. Okula gelinir ve güzel bir prova yapılır.  Artık herkes sırasıyla verilen görevleri yerine getirilir. Bugün onların günü, onların istediği şeyler yapılır. O gün onlar için planların. Ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bir kez daha sonsuz şükranlarını sunarlar. Türk çocuğu, çok şanslı. Birçok kez yapılan savaşların verdiği sonucun gururudur. İşgal altında olan yurtta çocuklar yorulmuştu.  Bu yorgunluğun üstüne gelen bu güzel egemenlik herkesin ortak sevinci olmuştur. 

Türk çocuğu, sana verilen bu emaneti canından olsan bile koru. Bugünün önemini yaşın kaç olursa olsun mutlaka hatırla ve öyle yaşa. Ulu önder Atatürk sizi sevdiği için armağan etti öyleyse sende onu sev ve emanetine sahip çık.