SARI SAÇLIM MAVİ GÖZLÜM

Düşman Anadolu’yu sarmış, memleketin her köşesini işgal etmişti. Türk ocağı yanmış, toprakları istila edilmişti. Uyanış vaktiydi, diriliş zamanıydı. Türk; vatansız yaşayamazdı. Vatan Türk’ün namusuydu ve bu namus çiğnetilmeyecekti.

İşte, çok uzaklardan tam 4 yıl öncesinden vatanın küçük bir parçası olan Çanakkale için “Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum.” diyen Mustafa Kemal Samsun’a ayak basmıştı.

Düşman…

İstanbul’da, Anadolu’da, memleketin her köşesinde. Vatan paramparça. Anadolu yasta, Anadolu kan ağlıyor.

Ve 19 Mayıs…

Bir bahar sabahı sisler içinde eski bir gemi; üstünde sarı saçlı mavi gözlü bir kahraman, usul usul varıyor Samsun Limanı’na. Nakış gibi işliyor vatan evlatlarının kalbine ‘’Bu vatan bizim, özgürlük bizim.” diye.

Liman da şahitti, eski bir gemiden inen bu kahraman komutanın sessiz haykırışına. Vapurdaki önderin kalbi haykırıyor: “Yaşasın hürriyet, yaşasın bağımsızlık” diye. Samsun Limanı, heyecanlı. Canlansa bağrına basacak bu muzaffer askeri. Üstünde asker üniforması, ne güzel de yakışmış.

Gözleri pırıl pırıl, keskin bakışlı, ileri görüşlü. Güneş doğdu Karadeniz’e. Uyanış vaktiydi. Diriliş zamanı. Büyük önder kürsü başında bilgi dağıtıyor halka birlik diyor, beraberlik; vatan diyor. Yüreği yangın yeri sanki. Düşman sarmış gönül verdiği topraklara.

Bağımsızlık…

İlmiği boğazında, idam emri verilmiş. dimdik ayakta. Korkusu yok kimseden. Vatanın her karış toprağında nice neferler onunla birlikte savaşıyor her koşulda. Mehmetçikler can veriyor vatanın her köşesinde. Ağlıyor yer, gök; vatan paramparça; ana baba, çoluk çocuk üstte başta yok, yalın ayak siperlerde vatan için can veriyor.

Kıyasıya bir mücadele, vatan uğrunda can veren şehitlerimiz kefensiz yatıyor toprakta. Bu vatan benim yurdum diyen şehit oğulları çoğalıyor, evim vatan, namusum vatan…

Siyahın en derin tonuna boyanmış bir memleket, bir lider etrafında dünyaya meydan okuyor. Düşmanın kurşun yağdıran silahlarına karşılık vatan evlatları bedenlerini siper ediyor. Vatanın her karış toprağı için insanüstü bir mücadele yapılıyor.

Ve bu vatan bizim…

Ve son sözü söylüyor Mustafa Kemal: “Hattı müdafaa yoktursathı müdafaa vardır. O satıhbütün vatandır.” diyerek vatanın her karış toprağını vatan evlatlarının canıyla nasıl savunduklarını bizlere gösteriyor.

İşte bu, vatan kahramanlarının ellerinde süzülen sancaklarla bayraklarla kıyasıya yaşanan bir mücadeleyle kazanılmış büyük bir zaferin adıdır. Bu zaferle birlikte yeni bir güneş doğmuştur İzmir’in dağlarına. Ve İzmir’in dağlarında bir ses yankılanıyor: “Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa – Adın yazılacak mücevher taşa…”