Sevgili meslektaşlarım, tarihdersi.net sitesi olarak Türkiye’de ilk kez liselerde okutulacak olan 9. sınıf tarih dersi, 10. sınıf tarih dersi, 11. sınıf tarih dersi, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersi ve Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersleri için 2023-2024 eğitim-öğretim yılına yönelik hazırlıklarımızı tamamladık. Ben yıllardır bu alanda görev yapmış bir tarih öğretmeni olarak umuyorum ki hazırladığımız yıllık planlardan memnun kalırsınız. Elbette, planlarımızı hazırlarken gözden kaçırdığımız hatalar olabilir, şimdiden affınıza sığınıyoruz.

2023-2024 Öğretim Yılı Tarih Dersi Yıllık Planları

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Önemli Tarihleri

• Dönem Başlangıcı: 11 Eylül 2023 Pazartesi
  • Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim 2023 Pazar
  • Birinci Dönem Ara Tatili: 13-17 Kasım 2023
  • Birinci Dönem Sonu: 19 Ocak 2024 Cuma
  • İkinci Dönem Başlangıcı: 05 Şubat 2024 Pazartesi
  • İkinci Dönem Ara Tatili: 15-19 Nisan 2024
  • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan 2024 Salı
  • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı: 19 Mayıs 2024

Yıllık planlarımızı oluştururken, ilgili derslerin müfredatına uygun olarak konuları ve etkinlikleri dikkate aldık. Öğrencilerimizin tarih bilgisini ve tarihi olayları anlama becerilerini geliştirmek için çeşitli etkinlikler, okuma parçaları ve ödevler de içeren zengin bir içerik hazırladık. Ayrıca, öğrencilerin eleştirel düşünme, analitik düşünme ve kaynak değerlendirme becerilerini geliştirmelerine de önem verdik.

Yıllık planlarımızda, öğrencilere Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşu ve gelişimi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş süreci, Atatürk dönemi reformları, Türk ve dünya tarihindeki önemli olaylar, çağdaş dünya tarihi ve Türk

kültür ve medeniyeti gibi konuları kapsayan bir dizi birim yer alıyor. Ayrıca, tarih kaynaklarını inceleme, araştırma yapma, sunum hazırlama ve tartışma becerilerini geliştirmek için öğrencilere fırsatlar sunuyoruz.

Yıllık planlarımızda aynı zamanda öğrencilerin milli bayramlarımızı ve önemli tarihleri anlamalarını ve kutlamalarına katılmalarını teşvik eden etkinlikler de bulunuyor. Örneğin, Cumhuriyet Bayramı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı gibi günleri özel etkinliklerle kutlamayı planlıyoruz.

Amacımız, öğrencilerin tarih konularına ilgi duymalarını sağlamak, tarih bilincini geliştirmek ve Türk milletinin kültürel mirasını anlamalarını sağlamaktır. Bu yıllık planlarla öğrencilerimize tarih alanında sağlam bir temel sağlamayı hedefliyoruz ve onları tarihle ilgili konuları derinlemesine keşfetmeye teşvik ediyoruz.

Hazırladığımız yıllık planlarla ilgili geri bildirimlerinizi dört gözle bekliyoruz. Öğrencilerimize tarih alanında ilham vermek ve bilgi aktarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Umarız yıllık planlarımız sizin ve öğrencilerinizin beklentilerini karşılar ve başarılı bir öğretim yılı geçirirsiniz. Herhangi bir sorunuz veya yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen bize ulaşmaktan çekinmeyin. Başarılı bir eğitim-öğretim yılı dileriz!