Ana Sayfa
Yazılar
Giriş
Üye Ol
Ana Sayfa
23 Nisan Kompozisyon
23 Nisan Kompozisyon

TÜM ÇOCUKLARA ARMAĞAN 23 NİSAN

Milletimizin ve devletimizin geçirdiği zor günlerde bir güneş ışığı olarak doğan TBMM, herkese bir sevinç ve kurtuluş mücadelesinin daim-i temsilcisi olarak müjdelendi ve açıldı. Önderimiz, Mustafa Kemal Atatürk ise bu özel günü yarının geleceği olarak gördüğü ve çok değer verdiği çocuklara armağan etti. Onun için çocukların, gençliğin önemi çok büyüktü çünkü çocuklarımız geleceğimizdi. Türkiye’yi yani tüm halkın canından çok sevdiği vatanın devamlılığının temeliydi… Bu bayram öyle bir bayramdır ki sadece Türk çocuklarının değil aynı zamanda Dünya’da dili, dini ve ırkı fark etmeksizin katılan birçok çocuk vardır. Onların kattıkları renk ve güzellik ile daha da anlamlı ve değerli olur.. Dünyaya sevgisi, neşesi ve diğer birçok güzelliği ile mutluluk katan çocukların bayramı 23 Nisan büyük bir armağan ve değerdir.

Bizde, bize armağan edilen bu bayramı törenler, kutlamalar ve organizasyonlar ile başka ülkelerden gelen çocukların iyi vakit geçirmesi sağlayarak devam ettirip, diğer tüm ülkelere örnek olmalıyız. Bu bayramın vurguladığı en büyük mesajın ise ‘’Barış’’ olduğunu unutmamalı, bu güzel mesajı tüm dünyaya duyurmak için çaba göstermeli Atatürk’ün armağanını en iyi şekilde nesilden nesle aktarmalıyız. Unutmamalıyız, bu gurur verici ve kutlu gün çocuklara Ulu Önder Atatürk tarafından bırakılmış, en güzel ve Dünya’daki ilk çocuk bayramıdır. Vatan’ımızın değerini ve tarihi mücadeleleri ile bize bıraktığı güzelliklerin farkında olmak ve bunları devam ettirmek büyük bir gurur kaynağı olsa gerek.

Devletin ve milletin devamlılığı esas olmasından mütevellit üstümüzde olan sorumluluğun farkında olmak en önemli hususlardan biridir. Devleti kuran ve yöneten en üst gücün millete ait olmasını anlatan Ulusal Egemenlik, hem demokratik, hem de bağımsız bir Türkiye’nin temelidir. Zira Egemenlik, başka ülkelerin himayesi ve sömürgeciliği altında olmadan milletin kendi kendini yönetme durumudur. Türk milleti bu güne kadar egemenliğini kaybetmemiş ve bu durumu devam ettirmek için bir çok mücadele vermiştir. Böylece bu mücadeleler ile adını Dünya tarihine her vakit yazdırmış ve şerefli bir tarihe sahip olmuştur. Böyle büyük ve şerefli bir ceddin torunları olmakta bunu gerektirirdi haliyle… Bizde dedelerimiz, ninelerimiz gibi egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu görüşüne sahip çıkmalı ve bunun için seve seve canımızı vermeyi göze almalı, bu amaç uğrunda gerekli olan her şeyi yapıp neslimize ve tarihimize yaraşır bireyler olmalıyız.
Her şeye rağmen çocukların dünya üzerinde ki en değerli varlıklar olduğunu hiçbir milletin unutmaması gerekmektedir. Onlar tüm nesillerin devamlılığıdır zira… Buna istinaden ‘’Ulusal Egemenlik ve Çocuk’’ bayramı denilmektedir. Bu sebeple, Türkiye tarihinin dönüm noktası olan ve Cumhuriyet’i ilan eden TBMM’nin açılış tarihi çocuk bayramı olarak ilan edilmiş ve bu denli değerli, önemli görülmüştür. Yarına ve daha da ilerisine, kısacası geleceğimize sahip çıkmak için çocuklarımızı hem tarihimiz, hem kültürümüz, hem dünyanın hem de bizim bildiklerimizin farkında olarak akıllı ve iyi bireyler olarak yetiştirip değer vermeliyiz. En doğru düşünce, bir ağacın kökünün olduğu gibi dallarının ve o dalların meyvelerinin kısacası devamlılığının olduğunu bilmek ve bunun bilinmesini sağlamaktır.

Milletimiz ve bu ülkenin geleceği olan çocuklar ve biz bunları bilmek ve anlamakla yükümlüyüz. Çünkü bu ülke için can alıp, can veren atalarımız, bu ülkeyi çocuklara ve yeni nesle emanet etmiştir. Bizde buna sahip çıkmakla yükümlü olduğumuzu unutmamalıyız, eğer unutursak geleceğimiz sarsılır ve en kötü durumlara düşeriz. Düştüğümüz vakitte yine en büyük yarayı hem kendimiz hem de en önemlisi çocuklarımız ve sevdiklerimiz alır. Dünya üzerinde ki çoğu savaşta da böyle değil midir zaten? Çocuklar hiçbir şeyin farkında olmadan yaşarlar ve bu savaşlar da en çok zararı onlar alır. Hem psikolojik hem fiziksel olarak ya da belki sakat ve yarım kalarak… İşte bu yüzden her zaman dediğimiz gibi tüm bunların farkında olmalı ve bu düşünceyi devam ettirmeli, hayatımızda en önemli konuma koymalıyız.

Genel olarak söylendiği gibi özgürlük tüm canlılar için çok önemli, değerli ve vazgeçilmez bir kavramdır. Biz, özgürlük ve egemenlik uğruna gözünü kırpmadan canını vatanına ve gelecek nesillere armağan eden bir ulusun torunlarıyız. Bunu temsil eden ve bu gururun bize armağan olduğunu nişane eden bu güzel, çok değerli bayramı onur ve coşkuyla kutlamalıyız. Bizler tarihi yazan ceddimizin, Atatürk’ün, silah arkadaşlarının ve egemenlik uğruna can alıp, can veren dedelerimiz ile ninelerimizin yüzünü ak eylemekle yükümlüyüz. Bir gün değil, her gün 23 Nisan olsun istiyorsak güzel ülkemizde bu güzel değerleri ve söylenen tüm düşünceleri yaşatmak elbette ki bize kalıyor. Çocuklara armağan 23 Nisan’ı unutmamalı ve bize verilen değeri, bu güzel mesajı ömrümüz boyunca hatırlamalıyız.